Ateşkes diğer tarafa bağlı!


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya hükümetinin ancak ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı askerler Sirte ve Cufra bölgelerinden çekilir, 2015’teki hatlarına dönerse ateşkesi kabul edebileceğini belirterek, “Şimdi süreç diğer tarafa bağlı. Sürdürülebilir ateşkes için bu ön koşulları kabul etmeliler” dedi.
Çavuşoğlu’nun 8 Temmuz’da Londra’ya yaptığı ziyarette “Financial Times”a verdiği röportajın Libya’ya ilişkin bölümü, “Türkiye, Hafter çekilmedikçe Libya’da ateşkes olmayacağını söylüyor” başlığıyla yayımlandı. Röportajda, Çavuşoğlu, Hafter’e bağlı güçler sahil kenti Sirte ve stratejik askeri hava üssüne ev sahipliği yapan Cufra bölgelerinden çekilmediği sürece, Libya hükümetinin taarruza devam etmekte kararlı olduğunu aktardı.
Çavuşoğlu, Libya’da bir vekalet savaşına dönen çatışmanın ortaya koyduğu tehdide işaret ederek diplomatların da uyardığı üzere, gerginliğin tırmanmasının Libya’da farklı tarafları destekleyen yabancı güçler arasında doğrudan bir çatışmayı tetikleme riski taşıyan yeni bir aşamaya geçebileceğine dikkati çekti. Libya hükümetine ait, ülkenin kuzeybatısındaki Vatiyye Hava Üssü’ne düzenlenen hava saldırısına da değinen Çavuşoğlu, konuyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü söyledi.
Çavuşoğlu, Hafter’e bağlı milislerden kurtarılan Vatiyye Üssü’nde Türk eğitmenlerin ve teknik personelin de bulunduğunu ancak hiçbirinin zarar görmediğini de belirtti.
‘Koşullar kabul edilmeli’
Rusya’nın geçen ay İstanbul’da yapılan görüşmelerde somut tarih ve saat belirterek ateşkes teklifi sunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Libya hükümetiyle yaptığı görüşmelerde ise, Libyalı yetkililerin Sirte ve Cufra’yı, Hafter’e bağlı güçlerin 2015’te bulunduğu hatta çekilmesini ön koşul olarak öne sürdüğünü aktardı. Çavuşoğlu, “Şimdi süreç diğer tarafa bağlı. Sürdürülebilir ateşkes için bu ön koşulları kabul etmeliler” dedi.
Türkiye’nin daha geniş bir çatışmaya sürüklenmesi riskinden endişe edip etmediği sorusuna ise Çavuşoğlu, “Biz bölgede herhangi bir gerginliğin artmasını ya da savaşı desteklemiyoruz ama onlar (Hafter’in destekçileri) darbeci Hafter’le iç içeler” yanıtını verdi.

EN ÇOK OKUNANLAR